Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie Previous item Praca za granicą –... Next item Tłumaczenie z podpisem...

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie

Mieszkałeś w Ukrainie? Uciekasz przed rosyjską agresją zbrojną wobec Twojego kraju? Planujesz dotrzeć lub dotarłeś/-aś do Krakowa? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące m.in. zakwaterowania, pomocy medycznej, prawnej i urzędowej, ośrodków wsparcie etc. na terenie tego miasta.

Zakwaterowanie dla uchodźców

W przypadku braku zapewnionego miejsca pobytu, pierwszym miejscem, do którego należy się udać po przybyciu do Krakowa, jest Punkt Recepcyjny. Na terenie województwa małopolskiego jest on zlokalizowany na Dworcu Głównym (przy wejściu na czwarty peron od strony kas biletowych przy ulicy Pawiej (sprawdź na mapie), działa on całodobowo. Jak podaje Urząd do Spraw cudzoziemców: W punkcie recepcyjnym: otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek. Co ważne, jeśli nie jest potrzebna pilna pomoc i ma się zapewnione zakwaterowanie, nie trzeba rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej, nie jest to wymagane. Można od razu udać się do swojego miejsca docelowego. Nie ma także obowiązku kwarantanny z powodu COVID-19.

W celu znalezienia mieszkania można wysłać zgłoszenie na adres: czk@malopolska.uw.gov.pl lub ukraina@muw.pl

Legalizacja pobytu, kwestie prawne – pomoc w Krakowie

Żadna osoba, która ucieka z Ukrainy i szuka schronienia w Polsce, nie musi martwić się kwestią legalizacji ich pobytu. W najbliższym czasie nie trzeba składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, w urzędach wojewódzkich czy w placówkach Straży Granicznej (dotyczy to także obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, ale ich dokumenty utraciły ważność). Aktualnie wystarczy pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do kraju – to wszystko.

W Krakowie działają Centrum Wielokulturowe, a przy nim Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców – biuro mieści się przy al. Daszyńskiego 22. W Punkcie, ale też online, można uzyskać bezpłatną indywidualną pomoc prawną. Można korzystać także z innych możliwości, szczegóły poniżej:

pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie, informacje prawneźródło: https://otwarty.krakow.pl/aktualnosci/258040,1992,komunikat,bezplatna_pomoc_prawna_dla_osob_uciekajacych_z_ukrainy.html

Dodatkowe informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej: https://powiat.krakow.pl/2022/03/nieodplatna-pomoc-prawna-dla-obywatelek-i-obywateli-ukrainy/.

Bezpłatna opieka medyczna

Każda osoba przybywająca do Krakowa z Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., może korzystać z bezpłatnego dostępu do polskiej  służby zdrowia. Osoby, które źle się czują, chorują, potrzebują recepty itp., mogą pójść do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwonić pod numer: 800 190 590 (rozmowa jest możliwa także w języku ukraińskim oraz rosyjskim). W przypadku problemów zdrowotnych wieczorem lub w nocy (między godziną 18.00 a 8.00), w trakcie weekendu lub świąt, można otrzymać poradę lekarską, dzwoniąc pod numer: 800 137 200 (również możliwa jest rozmowa po ukraińsku/rosyjsku). Dodatkowe informacje na temat pomocy medycznej dla uchodźców można uzyskać, wchodząc na stronę: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pomoc-medyczna-dla-ukrainy.

Szkoła i praca – gdzie szukać informacji

Dzieci przybywające do Polski z Ukrainy w wieku od siedmiu do osiemnastu lat mają prawo do korzystania z bezpłatnej nauki. Aby dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, należy zadzwonić pod numer: 22 34 74 708 lub napisać wiadomość mailową na adres: ukraina-szkola@mein.gov.pl. Formalności ograniczono do minimum. Rodzice będą musieli zgłosić się do danej placówki i wypełnić stosowne dokumenty. Jeśli konkretna szkoła nie będzie dysponowała miejscem dla ukraińskiego ucznia, gmina ma obowiązek skierowania go do innej placówki na swoim terenie. Planowane jest zorganizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zapewnienie możliwości korzystania z dodatkowych zajęć z języka polskiego czy też zajęć wyrównawczych.

Osoby z Ukrainy będą mogły także podjąć legalną pracę w Polsce. Zainteresowani mogą m.in. przejrzeć stronę internetową: oferty.praca.gov.pl (jest dostępna zarówno w ukraińskiej, jak i rosyjskiej wersji językowej) lub zadzwonić pod numer 19524 (możliwa rozmowa po rosyjsku). Warto także sprawdzić stronę Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – sprawdź oferty (jest dostępna po ukraińsku). Wiele ogłoszeń znaleźć można także na różnorodnych grupach na Facebooku lub w portalu OLX.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie – miejsca, które warto znać

W Krakowie organizowane są różne formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Poniżej lista miejsc, które znajdują się na terenie miasta i które warto znać, o kilku z nich już wspomnieliśmy, niemniej:

  • Całodobowy Punkt Pomocy i Call Center przy ul. Radziwiłłowskiej 3 (można tu odpocząć, zaczekać na transport itp., dostać jedzenie – pobyt możliwy na maksymalnie jedną noc);
  • Punkt Recepcyjny na Dworcu Głównym przy ul. Pawiej, peron 4 (informacje o zakwaterowaniu, ale też stanowiska wypoczynkowe, cateringowe, opatrunkowe prowadzone przez harcerzy i służby maltańskie);
  • Centrum Wielokulturowe przy al. Daszyńskiego 22 (różnorodne porady, wsparcie w czynnościach życia codziennego – zakupach, wizytach w urzędzie, szkole itp., pomoc w tłumaczeniach pisemnych i ustnych, pomoc psychologiczna);
  • Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców przy al. Daszyńskiego 22 (odbiór rzeczy ze zbiórek, porady prawne, pomoc psychologiczna, wydawanie pakietów pomocowych dla osób, które udzieliły schronienia uchodźcom – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym);
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b (pomoc psychologiczna – bezpośrednio, pod numerem telefonu 12 421 92  82 oraz po umówieniu przez komunikatory internetowe);
  • Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 (opieka dla dzieci od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 15.00, placówka przyjmuje maksymalnie 50 dzieci, kontakt: 12 430 00 15 wew. 211);
  • Dziecięca Przystań w TAURON Arenie Kraków przy ul. Stanisława Lema 7 (bezpłatne zajęcia  od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00, dla dzieci w trzech grupach wiekowych: 0-3 lat, 4-6 lat i 7-10 lat. Zgłoszenia pod numerem tel.: 146 146 146, poprzez formularz: wypełnij formularz lub osobiście w recepcji głównej TAURON Areny Kraków).

Dodatkowe informacje

Uchodźcy z Ukrainy przybywający do Krakowa powinni pamiętać, że przysługuje im prawo do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej – wystarczy posiadanie dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r.

Warto także przejrzeć darmowy przewodnik dla cudzoziemców, przyjeżdżających do Krakowa. Dostępny pod adresem: pobierz przewodnik w czterech wersjach językowych.

Pomocne może być skorzystanie z ukraińsko-polskich rozmówek, które opracowali pracownicy Punktu Informacyjnego – można je odebrać przy al. Daszyńskiego 22 lub pobrać za darmo w wersji pdf (pobierz rozmówki).

Krakowskie instytucje kultury, placówki edukacyjne i firmy organizują różnorodne bezpłatne warsztaty, spektakle, zajęcia artystyczne, kursy języka polskiego itp. Tu część aktualnych przedsięwzięć – sprawdź oferty kulturalne, językowe i inne.

-> informacje ze strony gov.pl, wersja UK

-> pomoc dla Ukrainy – Otwarty Kraków, wersja UK